Chlapská piva

Kvalita vítězí nad kvantitou.
 

Nebo uchutnáte tohle ?

Postup tradičního vaření 11° piva, takto to dělali již naši dědové
Suroviny:

■ječný slad
■chmel
■voda
I. Příprava mladiny
Prvním krokem při výrobě piva je příprava mladiny, ta začíná šrotováním sladu. Pak následuje míchání sladkového šrotu s vodou.


II. Rmutování - dvourmutový/třírmutový způsob vaření piva
Následující proces se nazývá rmutování, prakticky se jedná o postupné ohřívání směsi vody a sladového šrotu, a udržování přestávek při technologicky důležitých teplotách, nejdůležitější pivovarské teploty jsou:

■37 °C (kyselinotvorná),
■52 °C(degradace bílkovin),
■63 °C (nižší cukrotvorná teplota),
■72 °C (vyšší cukrotvorná teplota),
■na závěr se vždy směs (rmut) povaří při 100°C.
Průběh (teploty a čas) rmutování ovlivňuje charakter a chuť hotového piva. Rmutovacím procesem získáme všechny cenné látky ze sladu.

Pro CHZO České pivo se nejčastěji používá dvourmutový způsob vaření a slad vyrobený ze schválených odrůd ječmenů vhodných pro výrobu CHZO České pivo.

III. Chmelovar
Spočívá v min. 90 min. aktivním varu (100°C) mladiny, kdy se v našem pivovaru, již po desetiletí používá u všech druhů piv trojí chmelení!

Do první vsádky se používají hořké chmele, do druhé vsádky hořké a aromatické chmele a do poslední vsádky aromatické chmele, v našem případě Žatecký poloranný červeňák, což je ten vůbec nejkvalitnější chmel na světě.

Všechny používané odrůdy chmele jsou schválené české odrůdy chmele pro výrobu CHZO České pivo.

IV. Kvašení, zrání - spodní kvašení
■I. fáze - 10 dnů, hlavní kvašení
■II. fáze - 30-90 dnů zrání v závislosti na druhu piva
Do mladiny, provzdušněné a ochlazené na 6 - 8 °C jsou přidány pivovarské kvasnice. Úkolem kvasnic je rozštěpit cukry (vytvořené ze sladu varním procesem) na alkohol a oxid uhličitý. Při kvašení vznikají i další látky které se podílí na výsledné chuti piva.

Po odkvašení asi 65 % extraktu je pivo zchlazeno, jsou odstraněny kvasnice, a "zelené pivo" je přečerpáno do ležáckého tanku. V ležáckém tanku probíhá poslední fáze kvašení – zrání.

Při zrání oxid uhličitý, vzniklý při kvašení je za vyššího tlaku a nízké teploty (1 bar, 2-3 °C) rozpouštěn v pivu, zároveň dochází k harmonizaci chuti. Doba ležení závisí na použité technologii (klasická x CKT) v našem pivovaru několik měsíců (klasická výroba).

Některé pivovary používající technologii CKT mají dobu ležení i pouhé dva týdny (nízkostupňová piva - CKT).

Při kvašení a dokvašování došlo v posledních letech k největším technickým změnám, klasická výroba však používá otevřené kvasné kádě a ležácké tanky.

Stáčení 11° piva.
No výběr je na Vás Toto je poctivé České pivo !
Zeptejte se svého výčepního co pijete......Cena těchto poctivých piv je mnohdy nižší než u chuťovky EUROPIVO viz. další článek
25.10.2009 10:01:48 |
stálý odkaz
<< úvod

 

© 2006-2007 Zásobování a.s.

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se